







ASUS TUF Gaming F16 FX607VU Core 5 210H RTX 4050 6GB Graphics 16" WUXGA Gaming Laptop
| MPN: FX607VU-RL046W |
| Model: TUF Gaming F16 FX607VU |
| Processor: Intel Core 5 210H (12M Cache, up to 4.8 GHz) |
| RAM: 16GB DDR5 5600Mhz, Storage: 512GB Gen 4 SSD |
| Graphics: RTX 4050 6GB GDDR6 |
| Features: Backlit Keyboard, Type-C, 1x RJ45 |
Specifications
| Key Features | |
| key1 | MPN: FX607VU-RL046W |
| key2 | Model: TUF Gaming F16 FX607VU |
| key3 | Processor: Intel Core 5 210H (12M Cache, up to 4.8 GHz) |
| key4 | RAM: 16GB DDR5 5600Mhz, Storage: 512GB Gen 4 SSD |
| key5 | Graphics: RTX 4050 6GB GDDR6 |
| key6 | Features: Backlit Keyboard, Type-C, 1x RJ45 |
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core 5-210H |
| Processor Frequency | Up to 4.50 GHz |
| Processor Core | 8
|
| Processor Thread | 12 |
| CPU Cache | 12 MB |
| Display | |
| Display Size | 16-inch |
| Display Type | Value IPS-level |
| Display Resolution | Full HD+
WUXGA (1920 x 1200) |
| Display Features | 16:9, Anti-glare display, NTSC%: 45%, |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response TIme | 3ms |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR5
The memory speed of the systems varies by CPU SPEC
Support Dual-Channel Memory Technology |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 5600MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Storage | |
| Storage Type | PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Storage Upgrade | Yes |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Memory | 6GB |
| Graphics Type | GDDR6 , 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost)
MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus
194 AI TOPs |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| TouchPad | Yes
|
| Camera & Audio | |
| WebCam | 720P HD camera |
| Speaker | 2x 2W |
| Microphone | Yes |
| Audio Features | AI noise-canceling technology
DTS software
Support Microsoft Cortana near field/Far field |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.0b |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery (data speed up to 10Gbps) |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x RJ45 LAN port
10/100/1000 Mbps |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A
|
| Security Chip | Firmware TPM |
| Security Locker Slot | Kensington Security Slot |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | 4-cell Li-ion |
| Battery Capacity | 56WHrs, 4S1P |
| Adapter Type | ø6.0, 150W AC Adapter
Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal
Output: 20V DC, 7.5A, 150W
|
| Physical Specification | |
| Color | MECHA GRAY |
| Dimensions | 35.4 x 25.1 x 2.21 ~ 2.67 cm
(13.94" x 9.88" x 0.87" ~ 1.05") |
| Weight | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 years Warranty (Battery 1 year) |
Description
ASUS TUF Gaming F16 FX607VU Core 5 210H RTX 4050 6GB Graphics 16" WUXGA Gaming Laptop
The ASUS TUF Gaming F16 FX607VU stands out as a potent and resilient ASUS Gaming laptop, boasting high-caliber hardware and a tough build crafted to cater to gamers, those who juggle multiple tasks, and industry experts alike. This Asus Core 5 Laptop, energized by an Intel Core i5-210H processor, ensures trouble-free operation for resource-intensive applications, facilitating smooth multitasking and effortless management of gaming or work-related responsibilities. The laptop is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU, complete with 6GB GDDR6 VRAM, delivering amazing visuals, captivating graphics, and smooth gaming experiences, thus satisfying the expectations of today’s gaming lovers. Sporting a 16-inch WUXGA (1920x1200) screen with a 144Hz refresh rate, it generates crisp, flowing images characterized by vibrant colors and remarkable detail, rendering it suitable for high-speed gaming, digital content production, and immersive media consumption. This Asus 16 Inch Gaming Laptop adheres to military-grade durability benchmarks, promising resilience against common damage, all while maintaining a streamlined and movable form factor perfect for gaming enthusiasts in transit. The Asus Gaming laptop incorporates 16GB DDR5 5600Mhz RAM and a 512GB PCIe 4.0 SSD, providing swift loading speeds and ample space for games, documents, and media content, complemented by innovative cooling mechanisms like Arc Flow Fans and multiple heat pipes to sustain system coolness, even during drawn-out gaming marathons. The MUX Switch, enhanced with NVIDIA Advanced Optimus, fine-tunes GPU performance, boosting both output and battery longevity for steady performance across varied applications. The ASUS TUF Gaming F16 FX607VU Laptop also ensures uninterrupted connectivity via Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3, allowing for responsive and dependable online gaming, effortless streaming, and straightforward connectivity to external devices.
Buy ASUS TUF Gaming F16 FX607VU Core 5 16" Gaming Laptop in Bangladesh – Tek Mart
In Bangladesh, you can buy the original ASUS TUF Gaming F16 FX607VU Core 5 210H 16GB DDR5 RAM RTX 4050 6GB Graphics 16" WUXGA Gaming Laptop from Tek Mart with complete reliability. Tek Mart offers a wide selection of the latest Asus Gaming Laptops suitable for high-performance desktop PCs. You can place your order online or visit the nearest Tek Mart outlet to enjoy the best price in BD. The ASUS TUF Gaming F16 FX607VU Gaming Laptop is backed by an official 3-year warranty for total peace of mind.
What is the price of ASUS TUF Gaming F16 FX607VU Core 5 16" Gaming Laptop in Bangladesh?
The current price of the ASUS TUF Gaming F16 FX607VU Core 5 Gaming Laptop in Bangladesh is 148,900৳. You can purchase this ASUS TUF Gaming F16 FX607VU Gaming Laptop at a competitive price directly from our online store or by visiting any Tek Mart showroom near you.




