







Epson EcoTank M1050 Monochrome Wi-Fi Ink Tank Printer
| Model: EcoTank M1050 |
| Connectivity: USB, LAN, WiFi |
| Printer Resolution : 1200 x 2400 dpi |
| Print Speed: 18ppm |
| Monthly Print Capacity: up to 6000 Pages |
from
Save
-3%
৳19,500
৳20,000
Ex Tax: ৳19,500
Specifications
| Key Features | |
| key1 | Model: EcoTank M1050 |
| key2 | Connectivity: USB, LAN, WiFi |
| key3 | Printer Resolution : 1200 x 2400 dpi |
| key4 | Print Speed: 18ppm |
| key5 | Monthly Print Capacity: up to 6000 Pages |
| General | |
| Functions | Print Only |
| Printer Type | Single Function Monochrome |
| Output Color | Black & White |
| Technology | Ink Tank Printer |
| Print Speed | 18ppm (ISO 24734, A4) |
| Print Resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Duty Cycle up to (Yield) | 6000 (Monthly) |
| Duplex | Manual |
| Paper Information | |
| Paper Size | A4, A5, A6, B5, B6, Letter, Legal, Indian-Legal, 100 x 148 mm, 3.5 x 5 inch, 4 x 6 Inch, 5 x 7Inch, 5 x 8Inch, 8 x 10Inch, 8.5Inch x 13Inch, 16:9 Wide, 16K, Envelopes: #10, DL, C6 |
| Paper Type | Plain Paper |
| Paper Weight | 64 - 90 g/m2 |
| Input Capacity | Up to 100 sheets of A4 / Letter Plain Paper (80 g/m2) |
| Output Capacity | Output Capacity: Up to 30 sheets |
| Technical Specs | |
| Power Consumption | Operating: 12W, Standby : 5.8W, Sleep : 0.7W, Power Off : 0.2W |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Epson T03Q, Epson Ink Bottle (005S), Epson 005 Black
(Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Software | Windows: Windows XP SP3 / XP Professional x64 SP2 / Vista / 7 / 8 / 8.1 / 10 / 11 Windows Server 2003 / 2008 / 2012 / 2016 / 2019 / 2022, Mac: Mac OS X 10.9.5 or later, macOS 11.x or later |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimensions | 375 x 347 x 179mm |
| Weight | 3.4 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 1 Year (Without Adapter) (Box Mandatory While Claiming) |
Description
Epson EcoTank M1050 Monochrome Wi-Fi Ink Tank Printer
The Epson EcoTank M1050 is a Monochrome ink tank printer that lets you print easily via Wi-Fi and Ethernet. This Epson EcoTank M1050 printer supports a printing speed of up to 18 (A4) pages per minute. The Epson Printer Can print various paper sizes such as A4, A5, A6, B5, B6, Letter, Legal, Indian-Legal, 100 x 148 mm, 3.5 x 5 inch, 4 x 6 Inch, 5 x 7Inch, 5 x 8Inch, 8 x 10Inch, 8.5Inch x 13Inch, 16:9 Wide, 16K, Envelopes: #10, DL, C6. And the Compatible ink Bottles for the Epson EcoTank M1050 Printer are Epson T03Q, Epson Ink Bottle (005S), Epson 005 Black.
Reviews
Related Products
Epson EcoTank L3210 Multifunction InkTank PrinterThe Epson EcoTank L3210 is a multifunction ink tank printer. This printer is designed to improve busi..
from
৳18,000
Ex Tax:৳18,000Epson EcoTank L8050 WiFi Color Ink Tank PrinterThe Epson EcoTank L8050 WiFi Color Ink Tank Printer is a high-performance, single-function inkjet print..
from
৳44,000
Ex Tax:৳44,000EPSON EcoTank Monochrome M2170 All-in-One Wi-Fi Duplex InkTank PrinterThe EPSON EcoTank Monochrome M2170 All-in-One Wi-Fi Duplex InkTank Printer offer..
from
Save
-4%
৳32,500 ৳34,000
Ex Tax:৳32,500Epson EcoTank M2050 Multifunction Monochrome Ink Tank PrinterThe Epson EcoTank M2050 Multifunction Monochrome Ink Tank Printer is an exceptional choic..
from
Save
-11%
৳24,500 ৳27,500
Ex Tax:৳24,500Recently Viewed
Epson EcoTank M1050 Monochrome Wi-Fi Ink Tank PrinterThe Epson EcoTank M1050 is a Monochrome ink tank printer that lets you print easily via Wi-Fi and..
from
Save
-3%
৳19,500 ৳20,000
Ex Tax:৳19,500




