







Epson EcoTank L4260 A4 Wi-Fi Duplex All-in-One Ink Tank Printer
| Model: EcoTank L4260 |
| Multifunction: Print, Scan, Copy |
| Speed: up to 10.5ipm for black and 5.0ipm for color |
| Interface: USB 2.0, Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Automatic duplex printing |
Specifications
| Key Features | |
| key1 | Model: EcoTank L4260 |
| key2 | Multifunction: Print, Scan, Copy |
| key3 | Speed: up to 10.5ipm for black and 5.0ipm for color |
| key4 | Interface: USB 2.0, Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n, Wi-Fi Direct |
| key5 | Automatic duplex printing |
| Technology | On-demand inkjet (piezoelectric) |
| Print Speed | Photo Default - 10 x 15 cm / 4 x 6 ":
Approx. 92 sec per photo (Borderless)
Approx. 69 sec per photo (Border)Draft, A4 (Black / Colour):
Up to 33 ppm / 15 ppmISO 24734, A4 Simplex (Black / Colour):
Up to 10.5 ipm / 5.0 ipmISO 24734, A4 Duplex (Black / Colour):
Up to 6.0 ipm / 4.0 ipmFirst Page Out Time from Ready Mode (Black / Colour):
Approx. 10 sec / 16 sec |
| Print Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| Duplex | Yes (Up to A4) |
| Copy | |
| Copy Speed | Up to 7.7 ipm / 3.8 ipm |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Copy Color | Black / Colour |
| Scan | |
| Scan Type | Flatbed colour image scanner |
| Scan Resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Maximum Scan Size | 216 x 297 mm |
| Paper Information | |
| Paper Size | Legal (8.5 x 14"), Indian-Legal (215 x 345 mm), 8.5 x 13", Letter, A4, 16K (195 x 270 mm), B5, A5, B6, A6, Hagaki (100 x 148 mm), 5 x 7", 4 x 6", Envelopes: #10, DL, C6 |
| Input Capacity | Up to 20 sheets of Premium Glossy Photo Paper
Up to 100 sheets of A4 Plain paper (80 g/m2) |
| Technical Specs | |
| Display | 1.44" Colour LCD Screen |
| Connectivity | USB 2.0, Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Power Consumption | Operating: 12.0 W
Sleep: 0.7 W
Power Off: 0.3 W
Standby: 4.3 W |
| Support | |
| Toner/ Cartridge/ Refill | Epson 001 Ink Bottle Black
Epson 001 Ink Bottle Cyan
Epson 001 Ink Bottle Magenta
Epson 001 Ink Bottle Yellow
(Please make sure your existing & mentioned toner/cartridge/ink bottle models are the same before buying a new one) |
| Software | Epson ScanSmart |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimensions | 375 x 347 x 187 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 1-year Limited warranty, an Adapter/Power Cable with no warranty, and also a Box Mandatory While Claiming.
(1 year or 30,000 pages which comes first) |
Description
Epson EcoTank L4260 A4 Wi-Fi Duplex All-in-One Ink Tank Printer
The Epson EcoTank L4260 stands out from the pack. This Printer has an integrated ink tank system and is small enough to fit into any workspace. Individual ink bottles with dedicated nozzles enable spill-free refilling. Print sharp, smudge-free black-and-white documents with black pigment ink. With auto-duplex printing, you can simply print on both sides of the paper, reducing paper costs and waste. Print wirelessly over the network or directly from linked mobile devices with Wi-Fi Direct. You may also download the Epson Smart Panel app to your mobile device, which transforms it into an easy-to-use control center for setting up, monitoring, and operating your printer. Boost your company's performance with this smart print solution today.
Epson Heat-Free Technology with Auto-Duplex
Epson EcoTank L4260 can achieve high-speed printing at lower power consumption with Epson Heat-Free Technology as no heat is required during the ink ejection process. The Auto-duplex function enables double-sided printing, significantly reducing paper cost and paper consumption.
Wi-Fi and Wi-Fi Direct Connectivity
The Epson EcoTank L4260 All-in-One Ink Tank Printer is integrated with Wi-Fi and Wi-Fi Direct functions allowing for wireless printing over networks and easy connection to other smart devices. The added advantage of Wi-Fi Direct allows you to connect up to 8 devices to the printer without a router.



