







HP 14-ep0200TU Core i5 13th Gen 8GB DDR4 RAM 512GB SSD 14" FHD Laptop With Backlit Keyboard-(A0MU8PA)
| MPN: A0MU8PA |
| Model: 14-ep0200TU |
| Processor: Intel Core i5-1335U (12MB L3 Cache, Up to 4.6 GHz) |
| RAM: 8GB DDR4, Storage: 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Display: 14" FHD (1920 x 1080) 250nits, 62.5% sRGB |
| Features: Backlit Keyboard, Privacy Shutter, Type-C, Wi-Fi 6 |
Specifications
| Key Features | |
| key1 | MPN: A0MU8PA |
| key2 | Model: 14-ep0200TU |
| key3 | Processor: Intel Core i5-1335U (12MB L3 Cache, Up to 4.6 GHz) |
| key4 | RAM: 8GB DDR4, Storage: 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| key5 | Display: 14" FHD (1920 x 1080) 250nits, 62.5% sRGB |
| key6 | Features: Backlit Keyboard, Privacy Shutter, Type-C, Wi-Fi 6 |
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-1335U |
| Generation | 13th Generation |
| Processor Frequency | up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology |
| Processor Core | 10 |
| Processor Thread | 12 |
| CPU Cache | 12MB L3 cache |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel integrated SoC |
| Display | |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Display Features | Micro-edge, anti-glare, 250 nits, 62.5% sRGB |
| Touch Screen | N/A |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 3200MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Storage | |
| Storage Type | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Supported SSD Type | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Keyboard |
| Keyboard Features | Full-size, soft grey keyboard |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction |
| Speaker | Dual speakers |
| Microphone | Dual-array digital microphones |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| HDMI Port | 1 x HDMI 1.4b |
| USB 3 Port | 2x USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors)
|
| Headphone & Microphone Port | 1x headphone/microphone combo |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 Wireless Card |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | 3-cell, Li-ion polymer |
| Battery Capacity | 41 Wh |
| Adapter Type | 45W Smart AC power adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Natural silver |
| Dimensions | 32.37 x 21.5 x 1.79 cm (front)
32.37 x 21.5 x 3.25 cm (rear) |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per HP, Battery Adapter 1 year). |
Description
HP 14-ep0200TU Core i5 13th Gen 14" FHD Laptop With Backlit Keyboard
The HP 14-ep0200TU is a robust and versatile laptop featuring the latest Intel Core i5-1335U chipset, with speeds reaching up to 4.6 GHz, 12 MB of L3 cache, 10 processing cores, and 12 threads. This processor delivers exceptional capabilities for standard tasks as well as demanding software. The 8 GB DDR4-3200 MHz RAM not only enhances multitasking but also ensures smooth visuals through the integrated Intel Iris Xᵉ Graphics. With a 512 GB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD, ample storage is available for applications and files while allowing rapid access to data. The laptop showcases a 14-inch Full HD (1920 x 1080) micro-edge anti-glare display with a brightness of 250 nits and a color gamut covering 62.5% of sRGB, delivering vibrant and clear visuals. An impressive 84.01% screen-to-body ratio amplifies the immersive experience. The battery features rapid charging, achieving roughly 50% capacity in just 45 minutes, while supporting a total usage time of up to nine hours. It offers various connectivity options, including Bluetooth 5.3 and Realtek Wi-Fi 6 (2x2), ensuring reliable and speedy wireless connections. The HP 14-ep0200TU Core i5 13th Gen 14" FHD Laptop includes a full-sized backlit keyboard, making it easy to type in any light conditions. High-quality video and sound for video conferencing are facilitated by the built-in dual array digital microphones and the temporal noise reduction capability of the HP True Vision 1080p FHD camera. It also features two speakers that deliver superior audio quality. Available ports include a USB Type-C 5Gbps port for data transfer, two USB Type-A 5Gbps ports, an HDMI 1.4b port, an AC smart pin connector, and a headphone/microphone combo jack. Security is enhanced through features such as Firmware TPM (Trusted Platform Module) support, a privacy shutter for the camera, and a key to mute the microphone. The HP 14-ep0200TU integrates performance, connectivity, and security in a sleek and efficient design. It operates using a 45 W Smart AC power adapter.
Buy HP 14-ep0200TU Core i5 13th Gen 14" FHD Laptop in Bangladesh – Tek Mart
In Bangladesh, you can buy the original HP 14-ep0200TU Core i5 13th Gen 8GB DDR4 RAM 512GB SSD 14" FHD Laptop from Tek Mart with complete reliability. Tek Mart offers a wide selection of the latest HP Laptops suitable for high-performance desktop PCs. You can place your order online or visit the nearest Tek Mart outlet to enjoy the best price in BD. The HP 14-ep0200TU Laptop is backed by an official 3-year warranty for total peace of mind.
What is the price of HP 14-ep0200TU Core i5 13th Gen 14-inch Laptop in Bangladesh?
The current price of the HP 14-ep0200TU Core i5 Laptop in Bangladesh is 74,000৳. You can purchase this HP 14-ep0200TU Laptop at a competitive price directly from our online store or by visiting any Tek Mart showroom near you.


